Wigilijne Dania Rybne 2009 - III miejsce

16 grudnia b.r., w Warszawskim Centrum Techniki Kulinarnej odbył się konkurs gastronomiczny pod hasłem Wigilijne Dania Rybne 2009. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Dora Metal oraz Zespół Szkół Gastronomicznych przy ulicy Poznańskiej w Warszawie, przy merytorycznym wsparciu Klubu Szefów Kuchni oraz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni.

W konkursie wzęło udział osiem szkół z Mazowsza. Każdą z nich reprezentowały dwie dwuosobowe drużyny, tak więc do rywalizacji przystąpiły 32 osoby. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. gen. Władysława Sikorskiego w Pomiechówku reprezentowali uczniowie klasy III A: Agnieszka Franczyk, Patrycja Brodowska, Anna Bienias oraz Piotr Bralski, szkolący się pod kierunkiem pani Magdaleny Górskiej.

Przygotowane przez Agnieszkę i Patrycję Roladki ze śledzia w towarzystwie sałat z marynowaną rzodkwią i sosem z czerwonego wina oraz Karp w migdałach otulony plastrem miodu w aromatycznym sosie żurawinowym podany z kaszą kuskus, zdobyły uznanie  jurorów (wśród których znależli się między innymi Jerzy Pasikowski, Robert Sowa, Karol Okrasa, Marcin Piotrowski - gwiazda programu Smaczne Go, Jarosław Uściński, Mirosław Reszczyk, Maria Burska i Honorata Skowrońska), i pozwoliły zająć naszej ekipie wspaniałe III miejsce.

Swoimi umiejętnościami i wdziękiem zachwyciła także Patrycja Brodowska, która jednogłośnie wybrana została Osobowością Konkursu.

Ostatecznie po zsumowaniu wyników w rywalizacji szkół - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Pomiechówku uplasował się na wysokim III miejscu, zdobywając jako nagrodę profesjonalny wilk do mięsa.


GALERIA