III miejsce w ogólnopolskim konkursie gastronomicznym

26 listopada b.r. w Zespole Szkół Spożywczo - Gastronomicznych i Licealnych w Warszawie, przy ul. Komorskiej, odbył się finał ogólnopolskiego konkursu gastronomicznego Kuchnia polska na Mazowszu 2009. Wzięło w nim udział 12 zespołów z całej Polski, wyłonionych podczas wcześniejszych eliminacji, do których zakwalifikowano kilkadziesiąt zgłoszeń, zawierających receptury potraw wraz ze zdjęciami.

Wśród reprezentacji szkół z Warszawy, Krakowa, Łodzi, Olsztyna, Gdańska, Suchej Beskidzkiej znaleźli się również uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pomiechówku. Drużyna w składzie Patrycja Brodowska i Anna Bienias (przygotowywana przez panią Magdalenę Górską) zachwyciła jurorów, wśród których byli szefowie kuchni największych i najbardziej renomowanych hoteli warszawskich w Polsce, m. in. Andrzej Bryk (szef kuchni hotelu Marriot i honorowy prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni), Stefan Birek (szef kuchni hotelu Lord), Artur Grajber (hotel Sheraton) i wielu innych.

Ostatecznie jedyna w gronie finalistów żeńska drużyna z Pomiechówka uplasowała się na trzecim miejscu i zdobyła oprócz pamiątkowych dyplomów, medali i nagród rzeczowych - cenny puchar, który z pewnością będzie ozdobą nowej sali gastronomicznej.

Poniżej na zdjęciach można podziwiać potrawy przygotowane przez Anię i Patrycję w czasie konkursu: przekąskę zimną Łososia otulonego tortillą z dodatkiem roszponki oraz danie główne Polędwiczki wieprzowe okryte boczkiem w towarzystwie kaszy pęczak z sosem borowikowym i groszkiem.

Obszerna relacja z konkursu zosranie zamieszczona na portalach gastronomicznych: www.newgastro.pl, www.papaja.pl oraz www.gastronom.pl.

Równolegle z konkursem gastronomicznym odbył się konkurs kelnerski pod patronatem Grzegorza Górnika - szefa Akademii Kelnerskiej. Startowała w nim uczennica Sylwia Trzaskoma z klasy IV A, zajmując ostatecznie czwarte miejsce.


GALERIA