Podlasie - 2011

W dniach 24 - 25 września 2011 roku grupa uczniów biorąca udział w projekcie Wiedza i umiejętności kluczem do sukcesu, współfinansowanym przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego uczestniczyła w wyjeździe studyjnym na Podlasie. Tematem przewodnim wycieczki było Podlasie – agroturystyka i podlaskie tradycje kulinarne.

Pierwszy dzień podróży obfitował w wiele atrakcji. Na początek mieliśmy możliwość uczestniczenia w pokazie wyrobu sękacza połączonego z jego degustacją. W pięknie położonym gospodarstwie w Chamółce można było także posmakować pysznych serów podlaskich oraz poznać przedmioty wykorzystywane niegdyś w rolnictwie i nie tylko. Kolejnym odwiedzonym miejscem była Izba Regionalna na Janowszczyznie, a po niej przejechaliśmy do Kruszynian, gdzie odwiedziliśmy meczet oraz Tatarską Jurtę - miejsca, gdzie każdy skosztował pyszne dania przygotowane przez tatarskie gospodynie. Dzień zakończył się wizytą w gospodarstwie agroturystycznym, w którym usługi noclegowe świadczone są w oryginalnych skansenach.

Drugi dzień wyjazdu rozpoczął się od krótkiego spaceru po Białymstoku. Odwiedziliśmy Muzeum Wsi w Białymstoku, a następnie Folwark Nadawki, gdzie wysłuchaliśmy wykładu na temat dań kuchni podlaskiej połączonego z degustacją oraz zapoznaliśmy się z ofertą obiektu. Ostatnim punktem w programie było zwiedzanie Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, a w nim młyna pochodzącego z początku XX wieku, licznych skansenów i wystaw. Uczestniczyliśmy także w pokazie tradycyjnego wędzenia kiełbas w wędzarni dworskiej wraz z ich degustacją oraz posmakowaliśmy bezalkoholowego piwa jałowcowego.


GALERIA
ZAWARTOŚĆ DZIAŁU