Zboże najwyjższej jakości-powrót do zbóż pradawnych - 2018 - II miejsce

W dniu 6 listopada 2018 roku uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie kulinarnym dla młodzieży pod hasłem Zboże najwyższej jakości-Powrót do zbóż pradawnych organizowanym przez stowarzyszenie Polska Ekologia finansowanym z funduszu Promocji Ziarna zbóż i Przetworów.

Rywalizacja odbyła się w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego im E. Pijanowskiego w Warszawie. Eliminacje do konkursu odbyły się w 6 województwach.

Czteroosobowa drużyna z Pomiechówka w składzie: Aleksandra Kosińska, Małgorzata Skrzypczak, Michał Harna i Maciej Bykowski zajęła 2 miejsce.

Dziewczęta upiekły wspaniały chlebek z zastosowaniem prostych gatunków zbóż i samopsza i płaskurki z dodatkiem zeszklonej cebulki oraz 30 różnych kształtów bułeczek chłopcy natomiast zastosowali zboża w swoich daniach. Przygotowali zupę grzybową z gryczanymi łazankami z zakwasu z kapusty, polędwiczki wieprzowe z kaszą perłową suszonymi pomidorami i kaparami oraz pure z kalafiora i chrzanem. Zwieńczeniem konkursowej pracy stanowił deser z kaszy jaglanej w dwóch smakach z owocami leśnymi

GALERIA