Szkolny MasterChef - III edycja

W kalendarz imprez organizowanych w naszej szkole na stałe wpisał się Szkolny MasterChef. W tym roku odbyła się III już edycja tego konkursu, którego formuła oparta jest na wciąż bijącym rekordy popularności telewizyjnym show kulinarnym.

Tegoroczne zmagania składały się z dwóch etapów. W pierwszym, który odbył się 25 listopada 2014 roku do rywalizacji stanęło czternaście dwuosobowych drużyn, a hasło przewodnie konkursu brzmiało Zrolowani... Każda z drużyn dostała minutę na skompletowanie produktów i sprzętu niezbędnych do przygotowania dania, a następnie 25 minut na pomysł oraz jego realizację. Mimo tak krótkiego czasu efekty pracy drużyn były zadziwiające. Wszystkich zawodników czekało następnie spotkanie z jury, którego przewodniczącą została dyrektor szkoły pani Hanna Radywonik. Karą dla przegranych było oddanie fartucha.

Mimo wyrównanej rywalizacji największe uznanie jurorów zdobyły dania przygotowane przez Małgorzatę Rajkowską i Adama Syrowackiego z klasy III A, Krystiana Wardala i Rafała Dobrogowskiego z klasy II A oraz Dariusza Bieńkowskiego i Michała Boraczyńskiego z klasy I A i to właśnie te trzy drużyny zakwalifikowały się do finału, który odbył się 26 lutego 2015 roku.

W finale zadaniem drużyn było jak najwierniejsze odwzorowanie pokazowego dania , przygotowanego przez szefa kuchni Hotelu Royal w Modlinie i jednocześnie przewodniczącego jury pana Roberta Ziemkiewicza. Tym razem bezkonkurencyjni okazali się Małgorzata Rajkowska i Adam Syrowacki. Nagrodą dla zwycięzców był tytuł Szkolnego MasterChefa oraz pamiątkowy puchar.

Równolegle ze zmaganiami kulinarnymi odbył się również III Szkolny Wyścig Kelnerski, którego uczestnicy w pełnym stroju kelnerskim i z tacą ze szklanką wody na ręku musieli pokonać wymyślny tor przeszkód. Tu bezkonkurencyjny okazał się Krystian Holender z klasy I B.

Turniej zorganizowały nauczycielki przedmiotów gastronomicznych panie Brygida Czepiel-Kowalska i Katarzyna Grzyb zaś zakup produktów sfinansowany został ze środków Rady Rodziców.

GALERIA