Projekt Czas na zdrowie - I miejsce

W roku szkolnym 2016/2017 nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Czas na zdrowie” Głównym Organizatorem Konkursu była Fundacja Banku Ochrony Środowiska pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Sportu i Turystyki, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencji Rynku Rolnego oraz Rzecznika Praw Dziecka.

Ideą projektu było upowszechnienie w jak najszerszym środowisku wiedzy dotyczącej zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia oraz promocja wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego. Projekt prowadzony był w formie międzyszkolnej rywalizacji zespołowej i składał się z dwóch etapów.

Pierwszy – rozgrzewka – powołanie 10 – osobowego zespołu o nazwie Ekosikorki z Pomiechówka w składzie: Patrycja Piekarzewska, Sandra Boniecka, Katarzyna Budnicka, Aleksandra Pasiewicz, Aleksandra Kosińska, Dariusz Bieńkowski, Piotr Kwiatkowski, Michał Harna, Mateusz Pawelski oraz Adrian Mendel. Uczniowie po zdobyciu wiedzy z zakresu rolnictwa ekologicznego wypromowali ją wśród całej społeczności szkolnej i lokalnej poprzez zorganizowanie apelu w szkole, przeprowadzenie promocji zdrowych przekąsek połączonych z degustacja na terenie Pomiechówka. Po 1 etapie zajęliśmy 41 miejsce na 207 zgłoszonych szkół ponadpodstawowych.

Drugi etap polegał na organizacji ogólnoszkolnego Festynu Zdrowia, który odbył się 11 czerwca 2017 na terenie naszej szkoły. Zaangażowali się wszyscy: uczniowie, nauczyciele, dyrekcja i cały personel. Pod czujnym okiem pań Katarzyny Grzyb i Brygidy Czepiel-Kowalskiej 10-osobowy zespól Ekosikorki z Pomiechówka przygotował liczne atrakcje kulinarne, plastyczne oraz sportowe. Podaczas gdy najmłodsi brali udział w kreatywnych zajęciach, dorośli mogli zbadać swoje zdrowie, zrelaksować się i skosztować ekologicznych potraw. Zaproszonych zostało wielu ciekawych gości, którzy z pasją przekonywali do zrównoważonego sposobu odżywiania i aktywności fizycznej. Dotarli do nas przedstawiciele gospodarstw ekologicznych, sklepów oraz lokalni wytwórcy. Odbyły się ciekawe prezentacje i występy artystyczne. Przygotowaliśmy bardzo interesujące konkurencje sportowe, które umożliwiały wspólne, aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Wszyscy degustowali wyśmienite specjały kulinarne przygotowane przez uczniów naszej szkoły. Oprócz aromatycznej kawy serwowano oryginalne ciasta z dodatkiem warzyw. Częstowano również zdrowymi sałatkami, sokami, naleśnikami przygotowanymi z wykorzystaniem ekologicznych produktów.

Wszystkie szkoły zapewne bardzo się postarały ale zwycięzcą jesteśmy my - ZSP w Pomiechówku. Ekosikorki z Pomiechówka zajęły 1 miejsce. Gratulacje!

Gala Finałowa odbyła się 11 października 2017 roku w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W uroczystości wzięli udział nasi bohaterowie – Ekosikorki i ich opiekunki Katarzyna Grzyb i Brygida Czepiel-Kowalska oraz dyrektor szkoły Hanna Radywonik, która odebrała główną nagrodę – skanner z rąk ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela i dyrektora Banku Ochrony Środowiska. Nauczyciele otrzymali tablety a uczniowie głośniczki. Jesteśmy dumni z naszego zwycięstwa w ogólnopolskiej imprezie, tym bardziej, że nasze działania miały na celu rzecz najcenniejszą – zdrowie.


GALERIA